STOPAř

THE FIRST STEP...


Stopař je historicky vůbec prvním projektem Czech Rocket Society. Spolek se pro název rakety nechal inspirovat oblíbenou fantasy knihou Stopařův průvodce po galaxii od anglického autora Douglase Adamse. Po technické stránce se raketa podobá těm, které startují v rámci Czech Rocket Challenge, s tím rozdílem, že členové CRS budují všechny komponenty rakety od základů sami.

Prvním projektem spolku Czech Rocket Society byla raketa s názvem Stopař. Hlavním cílem tohoto vlajkového projektu bylo jednak sjednotit nově vzniklý CRS tým, a také vyzkoušet si, jestli je vůbec možné postavit z vlastních zdrojů letuschopnou raketu. Pro hlavní misi rakety posloužila Czech Rocket Society jako inspirace americký podnikatel a zakladatel SpaceX Elon Musk, který na svou raketu Falcon Heavy posadil testovací náklad v podobě svého Tesla Roadsteru. I spolek proto jako náklad do Stopaře zvolil miniaturu auta, kterou v nejvyšší výšce raketa vypustila na padáku a pomocí mini kamery filmovala jeho cestu zpět na zem.

Co se technických parametrů týče, jedná se o 1,2 metru vysokou jednostupňovou raketu s kompozitním trupem, který spolku věnovala firma CompoTech, o průměru 60 mm a s pohonem na tuhá paliva (směs sorbitolu a dusičnanu draselného). Stopař dokáže dosáhnout apogea až 500 metrů a bezpečně přistát s pomocí padáku. Během 70 sekund dlouhého letu dosáhne Stopař rychlosti až 55 m/s, což je stejná rychlost jako maximální rychlost letadla Cessna 152. Raketa byla poprvé odpálena 25. září 2021 na letišti v Medlánkách u příležitosti soutěže Czech Rocket Challenge (ovšem jako nesoutěžní raketa). Nyní slouží především k dalšímu výzkumu.

Hlavní členové týmu

Chief engineer

Jiří Kovář

Structures

Ivan Šonka

Avionics

Richard Bláha

Propulsion

Vítek Putna

Metriky rakety

Maximální dostup

500 m

Max. rychlost

55 m/s (200 km/h, 0,15 Ma)

Hmotnost

?g

Metriky motoru

Impulz motoru

160 N⋅s

Tah motoru

150N

Doba hoření

2s

Partneři

Hlavním partnerem tohoto projektu je CompoTech, který poskytl kompozitní trup rakety.

"The next step" : CANSAT