PRO ZÁJEMCE

Nábor je nyní znovu otevřen. Sledujte naše sociální sítě a pokud se chcete přidat, následujte instrukce na tomto odkaze.

Kdo vlastně jsme, jak se přidat a co získáš?

Jsme skupina nadšených studentů se zájmem o rakety, vesmír a vše kolem. V našem volném čase sami stavíme rakety. Pracujeme momentálně na dvou hlavních projektech – nosičích pro středoškolskou soutěž CanSat a motoru na kapalné palivo. Pořádáme také největší soutěž vypouštění raket v celé ČR. Chceme ale pracovat trochu jako start-up, proto máme i vlastní správní radu a různé administrativní pozice. Může se u nás tedy uplatnit každý.

Protože jsme nezisková organizace a všechno děláme ve svém volném čase, stačí mít chuť a vášeň. Výměnou ti poskytneme mnoho praktických znalostí, které se vždy hodí do tvého životopisu. Můžeš také získat reference za svou práci od ostatních členů a hlavně potkáš skvělou partu lidí se stejným zájmem. Pokud tě láká nahlédnout do světa studentských projektů/start-upů, tak jsi na správném místě.

Pracovat můžeš odkudkoliv na světě, ale v rámci spolku komunikujeme česky, v některých projektech pracujeme v angličtině. Nejvíce členů máme v Praze a v Brně. Přibližně jednou za týden až dva pořádáme meetingy, na kterých se všichni sejdeme, probereme aktuální pokrok a poté společně pracujeme na projektu. Pokud bys nemohl fyzicky přijít, můžeme tě do setkání zapojit online.

U nás neexistuje žádná hierarchie. Je zde pouze jedna osoba zodpovědná za tým, ale určitě nečekej stereotypního šéfa a podřízeného. Neměj také obavy, pokud nemáš žádné zkušenosti. Vstoupíš do spolku s konkrétním úkolem, za který budeš zodpovědný a v průběhu roku se vše, v čem tápeš, doučíš. Samozřejmě ti ostatní členové vždy rádi pomohou, a pokud budeš mít nějaké náročnější povinnosti ze školy, společně to zvládneme. Komunikace je pro nás klíčová. Škola je pro nás stále na prvním místě, a pokud se něco změní ve tvém časovém rozvrhu, není to problém.

Jak se připojit do spolku?

Všechny instrukce najdeš na TOMTO ODKAZE. Kdyby nebylo cokoli jasné, určitě neváhej nám napsat na info@czechrockets.com. Níže najdeš seznam oblastí a pozic, které si pročti, abys věděl/a, z čeho vybírat. Třeba se v něčem najdeš. Pokud ne, vůbec to nevadí.

Avionics

Pracují na vývoji letového počítače, letového softwaru, kabeláže rakety, komunikace mezi raketou a pozemní stanicí a nově také systému pro vystřelování padáků. Nejsou tu žádné pevné požadavky, ale bylo by vhodné mít základní znalost programování (používáme hlavně C a C++, někdy i Python), zbytek ti rádi v rámci spolku vysvětlíme.

Structures

Obecně pracují na návrhu a výrobě nosných potahů a konstrukcí raket (jedná se o přepážky, frézované, soustružené díly apod.). Spadá sem ale i vývoj a práce s kompozity, návrh a výroba testovacích stojanů pro motory, padáková a záchranná zařízení (recovery) nebo vypouštěcí systémy družic (payload). Stačí ti lehčí strojírenský background a trocha nadšení. Zbytek ti ukážeme a naučíme.

Motory

Během naší krátké existence spolku jsme se začali věnovat palivům jak pevným (solids), tak i kompozitním nebo kapalným (liquids). Pokud tě návrh a výroba motorů zajímá (včetně jejich testování), určitě to bude vyžadovat nasazení a samostudium. Ti zkušenější z nás budou ale určitě připraveni ti poradit, pomoci a konzultovat.

Obecné

Nejsi srdcem úplně strojař, ale stejně se chceš zasloužit o rozvoj raket v ČR? Hledáme i manažerské pozice, PR, a ostatní. Některé najdeš níže pod nadpisem "Stále hledáme!"

Volné pozice pro rok 2023/2024

Člen nebo členka spolku (technická pozice)

Hledáme každého, kdo má zájem o jakékoli členství ve spolku. Tvá specifická pozice bude rozhodnuta později, podle toho, kde se třeba najdeš. Pokud chceš být zaměřenější, můžeš si vybrat okruh (výše) anebo přímo vypsanou pozici (dále):

Chief of Feed Department (Liquids)
Fluid Simulation Specialist (Liquids)
Výpočtář (Motory, Structures)
Chemik (Motory)
Mobile Test Stand Mechanical Engineer (Structures)
Composite Structures Specialist (Structures)
Chief of Structures Department
Structures Specialist
Metoda konečných prvků (MKP)
3D Print Optimalization
Payload Engineer
System Engineer (Obecné)
Recovery Systems Engineer

Stále hledáme!

Účetní

Jednoduché účetnictví, mikro účetní jednotka, neplátce DPH. Říká vám to něco? A bavilo by vás platit díly pro rakety, objednávat ze všech koutů republiky i světa a spravovat raketové finance?

Právník / právnička

Space law je (alespoň v Česku) úplně nová oblast práva. Pomůžeš nám nastavit nová pravidla pro rakety v Česku a možná i v Evropě? Budeme ale potřebovat podporu i co se týče občanského práva (smlouvy, pravidla, spolky, ...).

Content Creator

Máš cit pro točení videí a focení fotografií? Hodil by se nám někdo, kdo by byl ochotný se točit kolem nás a raket a zájmově se třeba věnoval i střihu.

Project manager

Cítíš se jako vůdce? Co takhle řídit projekt, na kterém se podílí perspektivní studenti, vymýšlí se raketové celky a zařizuje se startovní den?

Safety manager

Hledáme právě tebe, pokud si bez safety analýzy ani nevyčistíš zuby a krizová matice pro tebe není sprosté slovo.

Specialist(k)a na výbušniny

V nejlepším případě by měl kandidát mít koncesi pro nakládání s výbušnými látkami a pyrotechnikou. Ale bereme každého, kdo by se do toho chtěl ponořit.

Co obnáší být členem

Každý člen spolku je aktivní, to znamená, že působí v jednom z projektů jako inženýr nebo pracuje pro Správní radu. V současné době spolek funguje hybridně, ačkoli se snažíme stále víc tlačit na osobní schůzky. Přesto se ale všichni členové spolku aktivně podílí na vývoji nebo jeho chodu. Rada spolku i všechny departementy se scházejí minimálně jednou do týdne na společné schůzce (ale záleží na domluvě jak často) a mimo schůzky pracují na samostatných úkolech. Všichni ve spolku jsou studenty, takže samozřejmě bereme ohled na zkouškové a jiné studentské aktivity, proto není třeba se bát, že budeš muset spolku obětovat veškerý svůj volný čas.

Pokud se staneš řádným členem, budeme hlavně rádi za to, když budeš samostnatně pracovat a budeš aktivní na našich komunikačních platformách. Jsme zvyklí si tam v případě potřeby odepisovat alespoň do 24 hodin a dávat vědět, kdy zrovna nebudeš k zastižení. Jako řádného člena tě poprosíme i o placení členského příspěvku jednou ročně. Minulý rok to bylo 1500 Kč, není to snad žádná velká tíha pro tvoji peněženku. Alternativně se můžeme domluvit i na jiném řešení. Členský příspěvek slouží na pokrytí základních administrativních a jiných záležitostí, pokud by zrovna nebylo k dispozici jiné financování.

Máš nějaké dotazy? Potom se neváhej obrátit na info@czechrockets.com.