SHERPA

CANSAT LAUNCHER


V pořadí druhý raketový projekt umožnil spolku vyzkoušet si postavit větší raketu, než byl Stopař. Pro národní finále soutěže CanSat navrhl, postavil a odpálil raketu, která této soutěži dodala potřebnou autenticitu simulace vesmírné mise.

Navazujícím projektem na Stopaře je projekt Sherpa, na kterém CRS začala pracovat ve spolupráci s ESERO (tedy vzdělávací kanceláří ESA v ČR). Jedná se o raketu vyvinutou pro soutěž CanSat, ve které středoškolské týmy navrhují minisatelity, které jsou následně vyneseny do výšky 1 km, vypuštěny a týmy soutěží ve sběru co nejlepších dat cestou na zem.

Sherpa je proto 2,5 metru dlouhá a 13 kg těžká raketa, jejíž hlavní misí je vyletět do 1 km a vypustit minisatelity. Její konstrukce je vyrobena z hliníku a PLA, dosahuje rychlosti až 180 m/s a celková doba letu se pohybuje okolo 115 s.

Každá raketa nese až čtyři satelity CanSat a je poháněna stejným palivem jako Stopař. Jelikož se jedná o složitější konstrukci, Sherpa měla několik formálních Demo letů a testů na letišti v Teplicích. Oficiální odpal Sherpy (a to hned dvou raket) se odehrál 1. července opět na letišti v Medlánkách, u příležitosti Národního finále soutěže CanSat, které take spolek pomáhal organizovat. Spolek se bude podílet i na dalších ročnících soutěže a Sherpu bude do budoucna vylepšovat.

Hlavní členové týmu

Chief engineer

Jiří Kovář

Structures

Chief engineer Ivan Šonka

Avionics

Chief engineer Richard Bláha

Payload

Chief engineer Petr Hýbner

Management projektu

Aleš Hrudička

Metriky rakety

Maximální dostup

1100 m

Max. rychlost

180 m/s (650 km/h, 0,5 Ma)

Hmotnost

13 kg

Užitečné zařízení

1,5 kg

Metriky motoru

Impulz motoru

2000 N⋅s

Tah motoru

800 N

Doba hoření

3 s

Partneři

Advacam - nákup důležitých komponentů, dílů a meteriálů

Stinn - Svařování a výroba odpalovací rampy a test standu pro motory

Planetum - zázemí, stroje a výrobní kapacity