SHERPA

CANSAT LAUNCHER


V pořadí druhý raketový projekt umožnil spolku vyzkoušet si postavit větší raketu, než byl Stopař. Pro národní finále soutěže CanSat navrhl, postavil a odpálil raketu, která této soutěži dodala potřebnou autenticitu simulace vesmírné mise.

Navazujícím projektem na Stopaře je projekt Sherpa, na kterém CRS začala pracovat ve spolupráci s ESERO (tedy vzdělávací kanceláří ESA v ČR). Jedná se o raketu vyvinutou pro soutěž CanSat, ve které středoškolské týmy navrhují minisatelity, které jsou následně vyneseny do výšky 1 km, vypuštěny a týmy soutěží ve sběru co nejlepších dat cestou na zem.

Sherpa je proto 2,5 metru dlouhá a 13 kg těžká raketa, jejíž hlavní misí je vyletět do 1 km a vypustit minisatelity. Její konstrukce je vyrobena z hliníku a PLA, dosahuje rychlosti až 180 m/s a celková doba letu se pohybuje okolo 115 s.

Každá raketa nese až čtyři satelity CanSat a je poháněna stejným palivem jako Stopař. Jelikož se jedná o složitější konstrukci, Sherpa měla několik formálních Demo letů a testů na letišti v Teplicích. Oficiální odpal Sherpy (a to hned dvou raket) se odehrál 1. července opět na letišti v Medlánkách, u příležitosti Národního finále soutěže CanSat, které take spolek pomáhal organizovat. Spolek se bude podílet i na dalších ročnících soutěže a Sherpu bude do budoucna vylepšovat.

Hlavní členové týmu

Chief engineer

Jiří Kovář

Structures

Ivan Šonka

Avionics

Richard Bláha

Payload

Petr Hýbner

Management projektu

Aleš Hrudička

Metriky rakety

Maximální dostup

1100 m

Max. rychlost

180 m/s (650 km/h, 0,5 Ma)

Hmotnost

13 kg

Užitečné zařízení

1,5 kg

Metriky motoru

Impulz motoru

2000 N⋅s

Tah motoru

800 N

Doba hoření

3 s

Partneři

Advacam - nákup důležitých komponentů, dílů a meteriálů

Stinn - Svařování a výroba odpalovací rampy a test standu pro motory

Planetum - zázemí, stroje a výrobní kapacity