SHERPA

CANSAT LAUNCHER


V pořadí druhý raketový projekt umožnil spolku vyzkoušet si postavit větší raketu, než byl Stopař. Pro národní finále soutěže CanSat navrhl, postavil a odpálil raketu, která této soutěži dodala potřebnou autenticitu simulace vesmírné mise.

Navazujícím projektem na Stopaře je projekt Sherpa, na kterém CRS začala pracovat ve spolupráci s ESERO (tedy vzdělávací kanceláří ESA v ČR). Jedná se o raketu vyvinutou pro soutěž CanSat, ve které středoškolské týmy navrhují minisatelity, které jsou následně vyneseny do výšky 1 km, vypuštěny a týmy soutěží ve sběru co nejlepších dat cestou na zem.

Sherpa je proto 2,5 metru dlouhá a 13 kg těžká raketa, jejíž hlavní misí je vyletět do 1 km a vypustit minisatelity. Její konstrukce je vyrobena z kombinace hliníkových slitin, PETG a skelných kompozitů, dosahuje rychlosti až 180 m/s a celková doba letu se pohybuje okolo 115 s.

Každá raketa nese až čtyři satelity CanSat a je poháněna stejným palivem jako Stopař. Za sezóny 2022 a 2023 už Sherpa nasbírala 8 úspěšných letů. Z toho čtyři testovací demolety v okolí Teplic a čtyři lety na Národním finále soutěže CanSat na letišti Brno-Medlánky. V ročníku 2024 jsou plánované minimálně čtyři další odpaly, s možným rozšířením až na šest.

Hlavní členové týmu

Chief engineer

Ondřej Lavecký

Structures

Matěj Láznička

Avionics

Lukáš Málek

Payload

Matěj Láznička

Management projektu

Matouš Kostomlatský

Metriky rakety

Maximální dostup

1100 m

Max. rychlost

180 m/s (650 km/h, 0,5 Ma)

Hmotnost

13 kg

Užitečné zařízení

1,5 kg

Metriky motoru

Impulz motoru

2000 N⋅s

Tah motoru

800 N

Doba hoření

3 s

Partneři

Advacam - nákup důležitých komponentů, dílů a meteriálů

Stinn - Svařování a výroba odpalovací rampy a test standu pro motory

Planetum - zázemí, stroje a výrobní kapacity