V České republice první raketová soutěž pro středoškolské a univerzitní studenty. Po úspěšném “nultém” ročníku pod hlavičkou ESA BIC Czech Republic spolek Czech Rocket Society přebral pomyslné žezlo pořádání této soutěže.
Czech Rocket Challenge je soutěž pro středoškolské a vysokoškolské studenty, kterou spolek organizuje. Týmy studentů od CRS dostanou pokyny, motor a výškoměr, ale je na nich, jak ke stavbě svých raket přistoupí. Rakety, které staví jsou velké okolo 1 metru. Cílem soutěže není pouze vyletět nejvýš, ale spíše vyzkoušet si práci reálných raketových inženýrů. V hodnocení se tedy zohledňuje hlavně vyspělost rakety, její provedení a také například schopnost týmu předpovědět výšku doletu.
Do prvního ročníku soutěže bylo přihlášeno zhruba 22 týmů, ale do finále jich postoupilo pouze 8 a to hlavně kvůli pandemii.
Výsledky soutěže (vysokoškoláci):
1. Xperience Aerospace (ČVUT)
2. CTU Space Research (ČVUT)
3. Je dobrá, ale stejně… (ČVUT)
Ve druhém ročníku soutěže bylo potřeba kvůli velkému zájmu (přes 70 přihlášených týmů) rozdělit soutěžící do dvou kategorií - vysokoškolské a středoškolské. Do finále se nakonec probojovalo 30 týmů, z nichž 27 jich raketu odpálilo.
Výsledky soutěže (středoškoláci):
1. Gykovy Vega (Gymnázium Vyškov)
2. SpaceXD (Gymnázium Dačice)
3. Jerria (SPŠ Brno)
Třetí ročník 2023 pak přinesl více kategorií včetně tří cen poroty. Do finále se dostalo 19 týmů. Přivítali jsme i slavné osobnosti kosmonautiky jako záložního astronauta ESA Aleše Svobodu nabo Karla Dobeše.
Vítěžové ročníku:
Kategorie střední školy, nováčci: VYsocho15 (SOŠ a SOU Vyškov)
Kategorie střední školy, pokročilí: Space XD (Gymnázium Dačice)
Kategorie vysoké školy, nováčci: Spatio et Stellae Research (ČVUT)
Ceny poroty:
Nejlepší technická dokumentace: CTU Space Research (ČVUT)
Nejlepší design rakety: LN Aerospace (Letohradské soukromé gymnázium o.p.s.)
Nejlepší týmová spolupráce: FTR (Gymnázium České Budějovice)
Iuliia Kostiuk
Matěj Láznička
Viktor Hejlíček
Ota Michálek